Europol je na svojoj internetskoj stranici objavio rezultate tzv.Operacije Silver Axe IV iz 2019 godine u kojoj su sudjelovale čak 29 države.
https://www.europol.europa.eu/newsroom/news/operation-silver-axe-strikes-for-fourth-time-seizing-over-550-tonnes-of-illegal-pesticides
Glavni je cilj ove Operacije koja se provodi već četiri godine borba protiv krivotvorenih pesticida i nezakonitog uvoza. U 2019 g. je zaplijenjeno ukupno 550 tona takvih pesticida. S tom količinom je mogla biti tretirana površina od 49 000 km2, što bi odgovaralo površini države Estonije.
Poznato je da su sredstva za zaštitu bilja među najispitivanijim kemikalijama; ona se opsežno i dugotrajno ispituju prije dobivanja dozvole za promet i primjenu. S druge strane, postoje i krivotvorena SZB koja nisu ispitana, te stoga predstavljaju ogromnu i direktnu prijetnju zdravlju ljudi i okolišu.
Borba protiv ovog organiziranog kriminala je dugotrajan i zahtjevan proces i za uspjeh ovih operacija koje se provode je nužna suradnja svih najvažnijih dionika (industrije za zaštitu bilja, carinske uprave, poljoprivredne inspekcije, policije). Republika Hrvatska sudjeluje već dvije godine u Operaciji Silver Axe, tijekom koje se provode pojačane mjere carinskog nadzora i provjere s ciljem suzbijanja nezakonitog uvoza sredstava za zaštitu bilja, s naglaskom na prepoznavanje i suzbijanje slučajeva povreda prava intelektualnog vlasništva.
Vrijedno je spomenuti i to da je Europski ured za zaštitu intelektualnog vlasništva objavio “2019 status report on IPR infringement”. U Izvješću se navode i gubici zbog primjene krivotvorenih pesticida.
Izvještaj svrstava krivotvorene pesticide ravnopravno s luksuznom i brandiranom robom, lijekovima, elektroničkom robom, kozmetikom, automobilskim dijelovima, igračkama, hranom i pićem.
Direktan gubitak u kategoriji pesticida se procjenujue na 1 mlrd Eura, što čini gotovo 10% od prodaje, a ukupni gubitak se procjenjuje na 2.1 mlrd Eura. Navode se i gubici radnih mjesta.
Izvještaj se može preuzeti preko sljedećih linkova:
https://euipo.europa.eu/tunnel-web/secure/webdav/guest/document_library/observatory/docs/2019_Status_Report_on_IPR_infringement/2019_Status_Report_on_IPR_infringement_en.pdf
https://www.dziv.hr/hr/novosti/objavljena-studija-euipo-a-o-rizicima-krivotvorenih-proizvoda-za-potrosace,3703.html